• (+48) 695 429 366
  • (+48) 607 535 873

Na czym polega regeneracja rozrusznika?

W samochodzie znajduje się wiele niezbędnych instrumentów i urządzeń, bez których nie dałoby się nawet uruchomić pojazdu. Gdyby nie rozrusznik, silnik prawdopodobnie musiałby być uruchamiany za pomocą specjalnej korbki, na szczęście w 1911 roku opatentowano ten wynalazek, który diametralnie zmienił motoryzację. Do dzisiaj, zasada działania i funkcja się praktycznie nie zmieniły. Niestety, czasami jednak rozrusznik odmawia posłuszeństwa i wymaga regeneracji.

Najczęstsze przyczyny awarii rozrusznika

Rzadko zdarza się, żeby w nowych i starych samochodach rozruszniki wymagały naprawy, jednak nie są to urządzenia bezawaryjne. Kiedy podczas wkładania kluczyków do stacyjki poczujemy nienaturalny opór bądź jeżeli podczas uruchamiania silnika towarzyszą dziwne hałasy lub są problemy z odpaleniem samochodu, nie należy tego bagatelizować. Najbardziej prawdopodobną przyczyną tych komplikacji są problemy z rozrusznikiem. Przed oddaniem pojazdu do naprawy, warto przeprowadzić prostą diagnostykę i sprawdzić stan naładowania akumulatora oraz przewodów. Być może niektóre kable zwyczajnie się poluzowały. 

Bardzo często, zamiast wymieniać urządzenie na nowe, korzysta się z regeneracji rozrusznika. Proces polega na naprawie lub wymianie poszczególnych części i przywróceniu go do stanu fabrycznego. Rozrusznik jest demontowany, a następnie trafia na warsztat, gdzie poddaje się go specjalnej analizie i stwierdza przyczynę awarii. W zależności od objawów sprawdza się działanie włącznika elektromagnetycznego oraz przeprowadzane są pomiary i dokonuje się ogólnej oceny organoleptycznej. Rozrusznik rozbiera się także na części, które następnie się czyści, a w razie konieczności wymienia na nowe.

Wróć do bloga