• (+48) 695 429 366
  • (+48) 607 535 873

Jak działa rozrusznik?

Rozrusznik jest niezbędnym elementem każdego samochodu, który jest napędzany silnikiem spalinowym. Mimo że jest to bardzo małe urządzenie, bez niego uruchomienie samochodu z silnikiem spalinowym byłoby niemożliwe. Dlatego właściciele samochodów powinni wiedzieć, jak działa rozrusznik oraz kiedy warto go wymienić, aby uniknąć problemów z uruchomieniem silnika.

Czym jest rozrusznik?

Silnik spalinowy nie jest w stanie rozpocząć pracy samodzielnie. W tym celu niezbędny jest rozrusznik. Jest to urządzenie składające się z silnika elektrycznego, elektromagnesu załączającego oraz niewielkiej zębatki. Po doprowadzeniu energii elektrycznej do rozrusznika, ten powoduje obrót wirnika i koła zamachowego jednostki napędowej. Tym samym doprowadza do zmiany energii elektrycznej w mechaniczną i uruchomienia silnika spalinowego.

Jaki jest sposób działania rozrusznika?

Rozrusznik uruchamia się w momencie, kiedy napięcie z akumulatora zostanie przekazane na włącznik elektromagnetyczny. Odbywa się to w chwili przekręcenia kluczyka w stacyjce. W wirniku rozrusznika wytwarzane jest pole magnetyczne, co powoduje jego obrót oraz obrót koła zamachowego. Do uruchomienia silnika spalinowego nie jest potrzebny duży moment obrotowy. Ponadto rozrusznik działa z większą mocą niż silnik spalinowy i jest odporny na duże siły. Jednak wraz z eksploatacją rozrusznik może ulec awarii lub po prostu się z użyć. W takim przypadku warto skorzystać z usługi, jaką jest naprawa rozruszników i alternatorów, którą świadczymy także w naszej firmie.

Kiedy powinno się skorzystać z regeneracji rozrusznika?

Oczywiście pierwszym sygnałem alarmowym, że rozrusznik może być uszkodzony jest problem z uruchomieniem samochodu. Może to się objawiać zbyt wolnym rozruchem, dziwnymi dźwiękami lub całkowitym brakiem możliwości uruchomienia silnika. Warto też mieć na uwadze, że poszczególne podzespoły mogą ulec awarii, dlatego warto regularnie sprawdzać stan przewodów, szczoteczek węglowych, tulei oraz łożyska. W naszej firmie diagnozujemy poszczególne podzespoły oraz przeprowadzamy kompleksową regenerację rozruszników, dzięki czemu zaoszczędzisz na kosztach kupna nowego sprzętu.

Wróć do bloga